Yavuz Ağıralioğlu’ndan ‘genel başkan yardımcılığı istedi’ açıklaması: Kuvvet istedim

Gazeteci İsmail Saymaz, Meclis’te Millet İttifakı’na ve partiye yönelik açıklamaları İYİ Parti içinde rahatsızlık yaratan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu’na açıklamalarını sordu.

Ağıralioğlu, ‘Meral Akşener’den genel başkan yardımcılığı istedi’ iddiasına ilişkin “Sizin bana verebileceğiniz kuvvet, benim verimliliğimi çok arttırır’ dedim. Pazarlık gibi bir süreçten bahsetmiyorum” ifadelerini kullandı. Saymaz’a açıklamalarda bulunan bir partili de Ağıralioğlu’nun Akşener’den genel başkan yardımcılığı istediğini söyledi.

Açıklamaları sorulan Yavuz Ağıralioğlu, “Ben partimi ilzam edecek bir şey demedim ki, partiye yapılanlara kızdım. HDP’nin masaya bu şekilde dahil olması, aday çıkarmaması, Akşener’in önceki şerhlerinin hilafınadır” dedi. Ağıralioğlu, partisinden istifayı düşünmediğini ve BBP’de liderlik iddiasının doğru olmadığını söyledi.

İsmail Saymaz’ın Halktv.com.tr’deki yazısı şöyle:

“Yavuz Ağıralioğlu’nun TBMM’de yaptığı açıklamalar İYİ Parti içinde rahatsızlık yarattı.

İyi Partili üst düzey bir yetkili Meral Akşener’in Altılı Masa’ya geri döndüğü 6 Mart’ta Başkanlık Divanı’nı topladığını, Ağıralioğlu’nun toplantıya katıldığı halde söz alıp eleştiri getirmediğini ve oylamada da el kaldırdığını söyledi.

İyi Partili yetkili, bu toplantıda Başkanlık Divanı’nda olmayan kimi milletvekillerinin de olduğunu söyledi.

‘İZİN ALINDIĞI DOĞRU DEĞİL, AKŞENER AÇIKLAMAYI BİLMİYORDU’

İyi Partili yetkili şöyle dedi:

“Toplantıda itiraz eden vardı ama Ağıralioğlu onların arasında değildi. İsmail Tatlıoğlu söz alıp konuştu. Ağıralioğlu yanındaydı, o söz almadı. Defaaten farklı toplantılar oldu. Oralarda da söz alıp itirazını dile getirmiş değil. ‘Biz niye bu haltı yedik’ demedi kimse.”

İyi Partili yetkili, Ağıralioğlu’nun toplantı yapacağından Meral Akşener’in bilgisi olmadığını belirterek, “İzin aldığı doğru değil” dedi. Yetkili, Akşener’in huzursuzluğu fark etmesi üzerine Ağıralioğlu’nu davet ettiğini kaydetti. Ağıralioğlu’nun bu görüşmede Akşener’den genel başkan yardımcılığı istediğini söyledi.

Bu iddiaları Ağıralioğlu’nu sordum.

Meral Akşener’den genel başkan yardımcılığı istediniz mi?

“Propaganda gücümüze ilgili partinin sesinin daha kuvvetli çıkabilmesine gayret etmek lazım” dedim. Politik olarak dışarıya değil, içeriye çalışabilirim. Onun için “Sizin bana verebileceğiniz kuvvet, benim verimliliğimi çok arttırır” dedim. Hepsi bu.

Genel başkan yardımcılığı talebi değil mi bu?

Genel başkanların statü değişikliklerinin beraberinde getirdiği söz kuvveti propagandada bir güçtür. Bu işlerle alakalı sahada görev alacaksam kuvvete ihtiyacım var.

Talebiniz genel başkan yardımcılığına denk düşüyor.

Pazarlık gibi bir süreçten bahsetmiyorum ki. Bu kuvvetlendirmek demektir. Çünkü “Yavuz Ağıralioğlu susturuldu, konuşması istenmiyor, görevinden el çektirildi” filan… HDP ve CHP’nin milletvekilleri tarafından bu şekilde konuşuldu, “Kıymeti harbiyesi yoktur”a kadar giden. Genel başkan tekrar propaganda a takımına aldı mı, bu şu demektir: “Bu sözün kuvvetini partim için uygun buluyorum.”

O gün görev verilse aynı açıklama yapar mıydınız?

Aynı şeyleri söylerdim. Ben partimi ilzam edecek bir şey demedim ki, partiye yapılanlara kızdım. HDP’nin masaya bu şekilde dahil olması, aday çıkarmaması, Akşener’in önceki şerhlerinin hilafınadır.

Altılı Masa’ya dönen Akşener, cumhurbaşkanlığını bölücülük masasına yaptırmakla da suçlanmış olmuyor mu?

Ben kendimi de ayırdım, partimi de ayırdım. “Partimde bir Allahın kulu, bir namussuz yoktur” dedim, “Buna tevessül edecek.” Haşa huzurdan, partim PKK’ya tebessüm etti. Böyle bir şey denmez. Denmesin diye önünü aldım.”

YAZININ TAMAMI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir