Mülteci kampında Ayrım Duvarı’nın gölgesinde antrenman

Batı Şeria’nın Beytüllahim kenti yakınlarında yer alan mülteci kampında yaklaşık 3 bin 200 Filistinli yaşıyor.

Ayide Mülteci Kampı Akademisi’nde eğitim gören genç futbolcular, antrenmanlarını duvarın ve kulelerin yakınındaki sahada askerlerin gözetimi eşliğinde “diken üstünde” yapıyor.

Antrenör Mahmud Cendiyye, akademideki futbolcuları psikolojik baskı altında eğitmek için çaba sarf ediyor.

Sahada bir gözüyle futbolcuları takip eden diğer gözüyle gözetleme kulesindeki askerleri izleyen Cendiyye, endişe altında çalışmalarını sürdürüyor.

Cendiyye, 2020 yılından bu yana antrenörlük yaptığını, işinde büyük ilerlemeler kaydetmesine rağmen İsrail’in baskılarının önlerindeki en büyük engeli teşkil ettiğini söyledi.

Kampın çocuklarının olumsuz etkilerden uzak tutmaya çalıştığını anlatan Cendiyye, antrenmanlarla onlara fiziki ve psikolojik destek de sağlamaya çalıştığını vurguladı.

“FUTBOL EVRENSEL BİR DİL, ÖZGÜRLÜĞÜ İFADE EDER AMA İŞGALCİLER ANLAMIYOR”

Spor akademisinde eğitim gören genç futbolculardan Verid Rami de “Antrenmanlarda üzerimizdeki psikolojik baskıları atmaya çalışıyoruz. Ama Ayrım Duvarı ve gözetleme kulelerindeki İsrail askerleri nedeniyle endişeler yakamızı bırakmıyor.” dedi.

Rami, “Topumuz duvara doğru kaçarsa geri alamıyoruz. Eğer biri almaya çalışırsa ateş açıyorlar. Duvar, özgürlüğümüzü kısıtlıyor. Futbol evrensel bir dil, özgürlüğü ifade eder ama işgalciler bunu anlamıyor.” ifadelerini kullandı.

Ayide Mülteci Kampı Akademisi Program Koordinatörü Muhenned Ebu Surur ise İsrail güçlerinin, neredeyse her gün kampa göz yaşartıcı gaz attığını aktaran Ebu Surur, Akademi aracılığıyla bölgenin olumsuz şartlarından kurtulmak için sporu seven, spor yapan bir nesil hedeflediklerini sözlerine ekledi.

AYRIM DUVARI

Filistin’de 2000 yılında patlak veren Aksa İntifadası’nın (2. İntifada) ardından İsrail yönetimi, 2002’de “güvenlik” gerekçesiyle Batı Şeria ile İsrail arasına “Ayrım Duvarı” inşasına başlamıştı.

Yüksekliği 4,5 ila 9 metre arasında, uzunluğu 712 kilometrelik beton levhalardan oluşan ve Filistinlilerin “Utanç Duvarı” olarak nitelendirdiği duvar nedeniyle Batı Şeria’daki 3 milyona yakın Filistinli, işgal altındaki Doğu Kudüs ve İsrail’e geçemiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir