Iphone Almak İçin Ülkelerde Maaşın Ne Kadarı Harcanıyor?

Alım gücündeki düşüş temel ihtiyaç seviyesindeyken, teknoloji çağında akıllı telefon da ihtiyaçlar listesinde kendine yer buluyor. Küresel dünyada Big Mac endeksi edasında teknoloji aletlerin de endeksi kurulabiliyor. Özellikle son dönemde birim üzerinden maaş karşılaştırmalarına bayılanlara kötü haberimiz var; Yüzde hesabı yapacağız. Bir Iphone alabilmek için maaşınızın yüzde kaçını harcamak zorunda kaldığınızın dünya haritası!

Fiyatlarda karşılaştırmaları çok yapıyoruz. Bu kez asgari ücretlilerin Iphone 14 Pro Max almak için 1 ayda kazandığı maaşın ne kadarını vermesi gerektiğine bakıyoruz.

Türkiye’de resmi sitesindeki fiyatı gördüğünüz gibi 41 bin 999 TL’den başlıyor.

Her hangi bir renk ancak 256 GB olan 14 Pro Max fiyatı ise 48 bin 599 TL’ye denk geliyor.

Türkiye’deki fiyatı dolara çevirdiğimizde 2 bin 522 dolar ederken, ABD’deki resmi sitede aynı özelliklerdeki telefon 1.199 dolar olarak satılıyor. Aradaki fark vergi 🙂

Gelelim ülkelerde insanların maaşının yüzde kaçını bir telefon almak için ayırdığına. Bizde lüks sayılan iPhone 14 Pro Max 256 GB için bir ABD’li asgari ücretli aylık maaşının yüzde 22’sinden fedakarlık ediyor.

Kaynak: World of Statistics

İsviçre’de bir asgari ücretli aynı telefon için bir ayda çalışarak aldığı maaşın yüzde 25’ini veriyor.

Norveç’te iPhone 14 Pro Max 256 GB için bir asgari ücretli aylık maaşının yüzde 42’sini ödüyor.

Danimarka’da bir asgari ücretli aylık maaşının yüzde 47’sini ödüyor.

Kanada da Danimarka ile aynı orana sahip oluyor: Yüzde 47!

İngiltere’de bir asgari ücretli bu telefon için maaşının yüzde 51’inin ödüyor.

Almanya’da işler bildiğimiz gibi değilmiş gerçekten de! Bir asgari ücretli maaşının yüzde 52’sini ödeyerek Iphone alabiliyor.

Fark açılıyor: İtalya’da bir işçi maaşının yüzde 93’ü ile bir Iphone alabiliyor.

Hindistan’da asgari ücretli bir çalışan Iphone almak için maaşının yüzde 325’ini ödemek durumunda! Yaklaşık 4 aylık maaşını vermek gibi.

Türkiye’mizi gözlerinizin aradığını biliyoruz. Hindistan’ın ardından geldik. Türkiye’de bir Iphone 14 Pro Max 256 GB almak için bir asgari ücretli maaşının yaklaşık yüzde 561’ini vermek durumunda kalıyor.

Böyle durumlar için, “Beterin beteri var, haline şükret dostum” diye şarkı sözü var. Mısır’da bir asgari ücretli telefon için maaşının yüzde 1.222’sini ödemek durumunda.

O da bir şey mi? Nijerya’da asgari ücretlinin duymayacağı cümlelerden biri belki de “Çıkar telefonunu” olabilir. Çünkü maaşının yüzde 1.760’ını ödüyor.

Ne diyelim güzel telefon… Allah sahibine bağışlasın. Sizin yorumunuzu da duymak isteriz tabi. ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir